Gdzie szukać darmowych zdjęć na stronę internetową?

 

Znalezienie fotografii, którą zgodnie z prawem można wykorzystać jest kłopotliwe. Internet pełen jest obrazków, jednak brak im wysokiej jakości. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 10 serwisów, które udostępniają dobre, darmowe zdjęcia na stronę internetową.

Licencja Creative Commons Zero

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie ilustracje, które znajdujesz w sieci mogą być ponownie wykorzystane. CC0 to licencja, za pomocą której autor pozwala na korzystanie z jego tworów, zrzekając się swoich praw autorskich. Szerszym pojęciem jest domena publiczna (public domain). Jest to zbiór twórczości, który można wykorzystywać, ponieważ ich autorskie prawa majątkowe wygasły, bądź nigdy nie były nimi objęte.

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia?

Nietrudno jest wyszukać płatne strony internetowe, udostępniające zdjęcia z licencją CC0. Ty jednak masz mały budżet, a potrzebujesz mnóstwa zdjęć. Znaleźliśmy dla Ciebie serwisy, które zbierają niezliczoną ilość obrazków i fotografii, nie zapominając przy tym o wysokiej jakości prezentowanych ilustracji.

Darmowe zdjęcia w Google

Nie wszystkie zdjęcia, które znajdziemy w wyszukiwarce grafiki Google możemy wykorzystać na naszej stronie internetowej. Znaczna większość z nich objęta jest prawami autorskimi. Jeżeli nie chcemy złamać prawa i narazić się na pozew, należy skorzystać z dostępnych narzędzi. Pokażemy Wam, jak znaleźć w Google grafiki, z których możemy skorzystać za darmo. Jedyne co musicie zrobić, to wpisać w wyszukiwarce grafiki Google interesującą Was frazę (w naszym przypadku były to psy), a następnie ma stronie wyników wybrać zakładkę narzędzia. Kolejna i już ostatnia czynność, którą musimy wykonać, to wybranie odpowiedniej licencji. W tym celu powinniśmy kliknąć w rozwijaną listę “Prawa do użytkowania” i wybrać interesującą nas opcję.

Poszukiwania bezpłatnej grafiki

Kłopot może nam sprawić sam proces odnalezienia konkretnie tego, co jest nam potrzebne. Tematyka zdjęć czy obrazków jest praktycznie nieograniczona, jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Istnieją serwisy, umożliwiające wyszukiwanie po interesujących nas frazach, ale jest ich mało. Znacznie więcej jest tych, na których obrazki nie są nawet grupowane w kategorie ułatwiające wyszukiwanie. Na oglądanie nieposegregowanych grafik możesz jednak nie mieć czasu. By ułatwić Ci pracę, przygotowaliśmy nie tylko zestawienie stron, które udostępniają darmowe zdjęcia na stronę internetową, ale również opisaliśmy je dla Ciebie. Przy odnośniku do strony zostały opisane, jakie kategorie fotografii znajdują się na konkretnej stronie.

Najpopularniejsze serwisy z darmowymi zdjęciami

Pierwsze pięć pozycji w naszym rankingu umożliwia wyszukiwanie zdjęć po frazach. Pozostałe zawierają darmowe zdjęcia i grafiki z określonych kategorii.

1. pexels.com

Pexels to baza kilkudziesięciu tysięcy darmowych grafik, które możemy łatwo wyszukać za pomocą wbudowanej wyszukiwarki.

2. pixabay.com

Portal pixabay chwali się, że na ich stronie znajduje się ponad 800 tysięcy darmowych grafik do pobrania. Strona posiada polską wersję językową i umożliwia wyszukiwanie po polskich frazach.

3.  kaboompics.com

Trzecie miejsce na naszej liście zajmuje kaboompics. W bazie strony znajduje się ponad 1600 wysokiej jakości, darmowych zdjęć.

Oto nasze top 3, pozostałe strony znajdziesz poniżej:

4. skitterphoto.com

5. sitebuilderreport.com/stock-up

6. nos.twnsnd.co
Przykładowe kategorie: stare grafiki, architektura, koncerty, ludzie, zdjęcie sprzed lat

7. littlevisuals.co
Przykładowe kategorie: krajobraz, natura, abstrakcja

8. lifeofpix.com
Przykładowe kategorie: architektura, wnętrza, miasto, warsztat

9. splitshire.com
Przykładowe kategorie: jedzenie, video, samochody, abstrakcja

10. thepatternlibrary.com
Przykładowe kategorie: wzory i tła

Pozostałe artykuły